کاربرد تنه کار

“کاربرد تنه کار” در طلاسازی

تنه کار چیست؟

تنه کار نوعی روانساز لحیم کاری است که در حالت عادی متشکل از بلورهای ریزی است که در اثر حرارت از حالت بلوری خارج شده و پودر سفید رنگی از آن باقی می‌مند
این روانساز به صورت گرد، خمیر و یا محلول در آب استفاده می‌گردد.

تنه کار طلاسازی

مزیت دیگر استفاده از تنه کار در جوشکاری جلوگیری از پاشش جوش است. کیفیت جوش را نیز افزایش می دهد. این پودر در جوشکاری بسیار اهمیت دارد. به آلیاژهای مختلف تقسیم می‌شود. تنه کار برنج و تنه کار نقره از انواع آن هستند که جز پرمصرف ترین‌ها به شمار می‌روند. از سایر موارد هم می‌توان به آلومینیوم و مس اشاره کرد.

مزایای استفاده از تنه کار:

ایجاد اتصال بین دو فلز
فاقد نور قرمز در حین جوشکاری
چسبندگی بین دو فلز را بیشتر و محکم تر می کند.
جوشکاری سریع و روان تر می شود.
فاقد سدیم در پودر می شود.
باعث تمیز شدن سطح جوشکاری می شود.

طرز استفاده از تنه کار

در استفاده از پودر تنه کار باید به یک سری نکات توجه کنید. ابتدا باید آن را گرم کنید و پس از گرم کردن نوک سیم برنج یا لحیم نقره را درون تنه کار فرو ببرید تا مواد به سیم برنجی و یا لحیم نقره نچسبند.

محلول تنه کار

محلول تنه کار یکی دیگر از محصولاتی است که شبیه به پودر تنه کار می باشد و با هدف تمیز کاری سطوح و ایجاد اتصال سالم و کامل در جوشکاری های ظریف و حساس از آن استفاده می شود. این محصول را به عنوان روان کننده لحیم در صنایع طلا، جواهر و نقره سازی استفاده می‌کنند. استادکاران و هنرجویان از آن استفاده های فراوانی می کنند. استفاده از این محلول به روند بهتر شدن اتصال به خصوص در جوشکاری های ظریف و حساس کمک می کند و از ایجاد سیاهی شیره یا ضایعه در نقطه ذوب جلوگیری می کند.

نیاز به جوشانده شدن ندارد و پس از خرید به راحتی می‌توانید آن را مصرف کنید. به شما توصیه می کنیم که عملیات جوشکاری را در فضای تهویه دار انجام دهید. بعد از مصرف محلول تنه کار را در ظرفی درپوش دار نگهداری کنید. این محصول قابل رقابت با محصولات وارداتی مشابه است و شما می توانید آن را از سایت پرشیا گاز با قیمتی مقرون به صرفه تهیه و خریداری کنید.

تنه کار نقره

تنه کار نقره برای جوشکاری نقره و روان سازی آن به کار می رود. ابتدا سیم جوش نقره را مقداری حرارت می‌دهند، سپس داخل پودر تنه کار می‌گذارند تا گرد به بدنه سیم بچسبد. بعد از این مراحل عملیات جوشکاری را انجام دهید. گرد چسبیده شده به سیم باعث می‌شود که عملیات جوشکاری روان تر انجام شود و کیفیت آن افزایش یابد. در جوشکاری نقره برای پاکسازی سطح اتصال و ایجاد اتصال جوشی محکم از پودر تنه کار نقره استفاده می‌کنند. استفاده از این پودر از اکسیداسیون جلوگیری می کند. سیم جوش ذوب شده جریان روان تری را بر روی این قطعه دارد. البته این محصول برای نقره، مس و برنج هم قابل استفاده می باشد.

پودر جوشکاری نقره سیمنور

از ویژگی‌های پودر جوشکاری نقره سیمنور تمیز کردن سطح و ایجاد اتصال بهتر می‌باشد. فلاکس جوشکاری نقش بسیار مهمی در جوشکاری و کیفیت جوشکاری دارد. از این پودر به عنوان اکسید زدا هم استفاده می‌گردد. لازم به ذکر است که انواع مختلفی پودر جوشکاری وجود دارد. خصوصیات و ویژگی‌های پودرهای جوشکاری متفاوت است.

نمونه محصولات هنرجوهای طلاسازی را با هم ببینیم:

عزیزانم در انتها از همه شما خوبان درخواست دارم آدم های بد زندگیتون رو ببخشید

و در مسیر اهداف خود به خداوند توکل کنید که قطعا برای شما وسیله ساز خواهد شد….

نمونه کار هنرجوها

11 دیدگاه برای “کاربرد تنه کار”

  1. یحیی کاظمی

    پودر سیمنور برای جوشکاری خوبه ولی یه عیبی که داره شیره تنه کار بعد از جوشکاری روی تخته میمونه و کار رو به تخته نسوز میچسبونه

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top